Ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej i wybór studiów to najczęściej pierwsze kroki, jakie młody człowiek podejmuje w celu osiągnięcia samodzielności. Szczególnie, gdy uczelnia znajduje się setki kilometrów od domu rodzinnego. To właśnie na studiach młody człowiek sam odpowiada za podejmowane decyzje i ponosi konsekwencje związane z życiowymi posunięciami. Właśnie dlatego warto poczytać, na co przygotować się podczas pierwszego roku studiów, a przede wszystkim jak poradzić sobie na początku przygody z uczelnią.
Jak poradzić sobie na pierwszym roku studiów?
Jeszcze przed postawieniem pierwszego kroku na uczelnianych korytarzach warto sprawdzić, jakie warunki socjalne i nauki obowiązują w wybranej szkole wyższej. Przede wszystkim chodzi o rozważny wybór miedzy stancją, a akademikiem. Co warto wziąć pod uwagę? Pierwsze kryterium to cena i warunki mieszkaniowe. Jeśli student pierwszego roku chce zaoszczędzić i nie przeszkadza mu, że w akademiku pokój będzie dzielić z dodatkową osobą, wówczas dobrą opcją mieszkania w wielkim mieście będzie wnioskowanie o pokój w akademiku. Jeśli natomiast młody człowiek ceni sobie wygodę i chce, by na studiach mieć własny pokój przypominający spokojny dom – wówczas warto pomyśleć o wynajmie stancji. Dodatkowo nie da się pominąć aspektu imprez i życia w braci akademickiej – w tym przypadku wygrywają domy studenckie, gdzie żacy wspólnie się uczą i bawią. Akademik to często także krótsza droga do uczelni i niższe koszty utrzymania. Te bowiem są istotne głównie dlatego, że rzadko zdarza się, by gotówka przesyłana od rodziców wystarczyła na wszystkie potrzeby studenta.
Indeks, legitymacja i hologram na legitymacji studenckiej, to z pewnością najważniejsze atrybuty każdego studenta. Jedną z pierwszych rzeczy którą należy zrobić po rozpoczęciu roku akademickiego, jest wyrobienie legitymacji studenckiej. To bardzo ważne, gdyż bez niej będziesz miał możliwości korzystania ze zniżek i ulg studenckich. Tylko ważny hologram – legitymacja studencka , uprawniają do korzystania ze zniżek. Pozostałe inne dokumenty nie będą honorowane podczas kontroli biletów, a ty możesz narazić się na niepotrzebne koszty związane z mandatem.
Krok w dorosłość, czyli studiowanie w wielkim mieście
Przy założeniu, że student wie na jaki kierunek chce się wybrać, proponujemy również sprawdzić lokalizację uczelnianej biblioteki, czy drukarni. Studia to w końcu przede wszystkim czas nauki i choć nie każdy spędza na pochłanianiu wiedzy każdą wolną chwilę to czeka go przynajmniej jedna wizyta w bibliotece. Uniwersytet Gdański przygotował mały poradnik dla nowych studentów : Niezbędnik studenta pierwszego roku, w którym informuje jak wyglądają studia na uczelni i jak należy załatwiać wszystkie formalności. Wyjazd do dużego miasta i rozpoczęcie studiów to najczęściej pierwszy krok w dorosłość – nic więc dziwnego, że nowe otoczenie i tęsknota za domem będą przytłaczać żaka w pierwszych dniach nauki. Nie warto się jednak poddawać, ponieważ już po poznaniu kilku przyjaciół, którzy podobnie jak my dopiero poznają studenckie życie, może okazać się, że studiowanie to najlepszy czas w życiu. Na akademiach nie brakuje czasu do zapoznania się z nowym sposobem nauki, a nawet do kolokwiów z dużej partii materiału idzie się przyzwyczaić.