Nawet co czwarta osoba z wyższym wykształceniem nie będzie pracowała w przyszłości w swoim zawodzie. Te zaskakujące statystyki prezentowane są przez coraz więcej agencji badawczych i rzucają nieco światła na funkcjonowanie obecnego rynku pracy. Nie da się bowiem ukryć, że obecnie to pracodawcy walczą ze sobą o cenny kapitał, jakim jest pracownik. Skąd więc wynika fakt, że absolwenci wyższych uczelni nie znajdą pracy w swoim zawodzie? Czy praca po studiach jest dla nich marzeniem, a może przykrym obowiązkiem? Sprawdziliśmy.
Jak znaleźć idealne zatrudnienie po studiach?
Dla młodych ludzi wybór odpowiedniej pracy nie jest prosty, a wręcz niesie za sobą obawę, że otrzymanie zatrudnienia będzie dla nich rozczarowujące. W jaki więc sposób pozbyć się wątpliwości i wybrać pracę, która przyniesie najwyższą satysfakcję? Po pierwsze, absolwenci uczelni wyższych powinni zastanowić się, co poza wynagrodzeniem motywować ich będzie do pracy i sprawi, że uznają ją za wymarzoną. Najważniejsze jest bowiem przekonanie, że obowiązki zawodowe mają sens. Tym bardziej, że dla wielu absolwentów satysfakcjonująca praca jest wyznacznikiem stabilizacji życiowej. Pracodawcy jednak chętniej wybierają osoby uczące się – posiadające status studenta. Ważna studencka legitymacja i aktualne naklejki studenckie, pozwala szybciej znaleźć pracę zwłaszcza dorywczą. Dzieje się tak, gdyż zatrudnienie studenta jest tańsze. Pracodawcy nie odprowadzają składaki na ubezpieczenie zdrowotne, robi to uczelnia. Dlatego wiele absolwentów na początku ponownie zapisuje się na studia. Mimo to jeśli ktoś jest specjalistą w swojej dziedzinie, a praca nie jest dorywcza i dotyczy rozwoju pracownika, status studenta nie ma większego znaczenia.
Poszukiwania pracy warto rozpocząć od zastanowienia się nad własnymi wartościami – kwalifikacjami, wiedzą, doświadczeniem. Następnie warto skonfrontować to z osobistymi celami i marzeniami. Dla wielu satysfakcjonująca praca oznaczać będzie realizację pasji, dla innych natomiast otrzymywanie wysokiego wynagrodzenia. Istotne będą również możliwości, jakie przyszły pracodawca daje swoim pracownikom. Być może firma, którą się interesujesz oferuje ciekawe kursy i szkolenia? Inwestycja w siebie zawsze się opłaca!
Zobacz też : Uczelnie odbierają absolwentom legitymacje studenckie, czy na pewno zgodnie z prawem?

Absolwent na swoim
Istnieje również alternatywa dla pracy pod cudzymi skrzydłami i założenie własnej działalności bezpośrednio po zakończeniu studiów. Około dwadzieścia procent studentów decyduje się na ten krok po skończeniu nauki, stawiając na samorealizację i decydowanie o samym sobie. Osoby z wyższym wykształceniem, które decydują się na własną działalność gospodarczą zgodnie twierdzą, że większa ilość godzin pracy i wiele poświęceń na początku prowadzenia firmy owocuje w przyszłości. Przedsiębiorcy sami decydują o godzinach swojej pracy, urlopie, a także kierunkach rozwoju firmy. Trzeba również pamiętać o minusach tego typu przedsięwzięcia. Prowadzenie przedsiębiorstwa to również spore koszty – wynajem biura, wypłata dla księgowej, a także liczne podatki i opłaty. Warto więc rozważnie podejść do tematu własnej działalności i przemyśleć każdą z pozycji „za” oraz „przeciw”.