Od nowego semestru studenckiego, malutkie hologramy naklejane na legitymacje studenckie zmieniły nieznacznie swój wygląd. Czy studenci zauważyli zmiany ?
Przez lata posługiwanie się statusem studenta, potwierdzane było za pomocą wydawanej przez dziekanat legitymacji studenckiej. Wraz z kolejnym, pozytywnie ukończonym semestrem, każdy student musiał się udać do swojego dziekanatu w celu przedłużenia swojej legitymacji Els o kolejny semestr. Do tego kiedyś służyły stemple , teraz jest to specjalna naklejka na legitymację w formie hologramu ELS. Na powierzchni każdej naklejki studenckiej naniosła jest data – która jest terminem ważności legitymacji studenckiej. Teraz to się trochę zmieniło.
Zgodnie z nowymi przepisami, jakie resort nauki wprowadził w odniesieniu do uczelni wyższych, od 2020 roku hologramy na legitymacje studenckie wyglądać będą inaczej, niż do tej pory. Zmiana dotyczy zarówno studiów I, jak i II stopnia, a także doktorantów. Jak teraz będą wyglądać studenckie naklejki na legitymację? Co się zmieniło w ich wyglądzie?
Od papierowej legitymacji studenckiej ze stemplami do plastikowej karty z hologramem ELS
Przed wprowadzeniem systemu Elektronicznych Legitymacji Studenckich żacy identyfikowani byli za pomocą papierowych dokumentów. Te wraz z upływem określonego czasu należało przedłużyć. W tym celu trzeba było udać się do pracowników dziekanatu, którzy posiadali specjalne stemple. Dzisiaj ich funkcję przejęły studenckie hologramy ELS, czyli druki wysoko zabezpieczone o wyglądzie ściśle regulowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Również wzór legitymacji uległ zmianie – niegdyś papierowy dokument zastąpiony został przez plastikowy blankiet z mikrochipem, który służyć może nie tylko jako legitymacja studencka, lecz także jako bilet, czy karta biblioteczna. Te hologramy i legitymacje studenckie funkcjonują w tej formie z powodzeniem od kilku lat. W październiku 2019 roku zmianie ulegnie wzór naklejki na legitymacje. Te oprócz dotychczasowej daty ważności , każdy wydany hologram Els będzie musiał mieć również dodatkowy numer seryjny. Oznacza to że każda naklejka, legitymacja oraz indeks będą posiadać indywidualne numery identyfikacyjne. Czy dzięki tym zmianom problem sprzedaży hologramów kolekcjonerskich, w Internecie , rozwiąże się? Czy poprzez wprowadzone zmiany będzie można zidentyfikować pochodzenie każdej naklejki Els , która jest naklejana na legitymację ?

Jak indeksy, legitymacje i naklejki els wyglądają od października 2019?
Resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaniepokojony wieloma próbami podrabiania naklejek na legitymację studencką ELS chce, by od października 2019 roku identyfikowane były w nowy sposób. Dzięki temu proceder związany z handlem w sieci tak zwanymi naklejkami kolekcjonerskimi , czyli imitacjami prawdziwych hologramów na legitymację, ma się zakończyć. Ma temu pomóc, umieszczany na każdym hologramie Els, specjalny kod seryjny o ściśle określonej budowie. Osiem cyfr na powierzchni hologramu studenckiego informować ma nie tylko o numerze porządkowym każdego egzemplarza, ale pozwalać ma również na szybką identyfikację wydawcy naklejki els. Każda z uczelni wyższych funkcjonujących w kraju otrzyma bowiem indywidualny kod trzycyfrowy – to właśnie od niego zaczynać się będzie numer seryjny naklejki na legitymację w roku akademickim 2019/2020. Zarówno kontrolerzy w środkach komunikacji miejskiej, jak i osoby związane ze środowiskiem akademickim łatwo ustalić będą mogły, w jakiej uczelni wyższej studiuje dana osoba. Warto więc zapamiętać, że trzy pierwsze cyfry kodu znajdującego się na naklejce studenckiej to oznaczenie szkoły wyższej, z kolei pięć pozostałych to numer porządkowy naklejki. Dzięki temu zabiegowi będzie można mieć pewność, że w danej edycji nie pojawią się dwa, identycznie wyglądające hologramy.
Aktualna naklejka studencka konieczna jest do korzystania ze zniżek
Naklejka i legitymacja studencka w dłoniach żaków to wyjątkowo ważne dla każdego studenta atrybuty z których korzystają na co dzień. Nie służą one bowiem jedynie do kwestii formalnych na uczelni, lecz pozwalają na uzyskiwanie dużych korzyści poza nią. Oszczędności przynieść mogą podróże koleją i regularne korzystanie z komunikacji miejskiej. Legitymacja z ważnym hologramem na legitymację pozwala bowiem kupić o 50% tańsze bilety jej posiadaczom. Zniżek szukać warto także w ośrodkach związanych z kulturą i rozrywką. Żacy mogą bowiem zapłacić mniej za wstęp do wybranych kin, kręgielni, czy siłowni. Oprócz tego korzystać można z procentowych rabatów w restauracjach. Niektóre z nich przygotowują specjalną ofertę dla osób posiadających aktywny status studenta. Warunek korzystania z ulg i rabatów? Posiadanie aktualnego hologramu ELS na legitymacji studenckiej! Jego ważność kończy się wraz z upływem marca i października każdego roku akademickiego. To właśnie wtedy trzeba udać się do dziekanatu i poprosić o przyklejenie nowego egzemplarza nalepki.
Sprzedaż naklejek kolekcjonerskich w Internecie to problem
W Internecie można znaleźć wiele ofert tak zwanych kolekcjonerskich hologramów na legitymację , które są imitacją naklejek studenckich wydawanych z dziekanatów uczelni. Zakup takiej naklejki kolekcjonerskiej na legitymacje studencką, to wydatek rzędu stu złotych, a korzyści wynikające z faktu posiadania takiego hologramu są duże zwłaszcza dla absolwentów. Kupują oni takie hologramy els by naklejać je na swoje legitymacje i by móc korzystać z ulg studenckich. Choć takie działania to już podrabianie dokumentów, nikt sie tym specjalnie nie przejmuje. A oszczędności z możliwości korzystania ze zniżek są na tyle duże, że widać wydatek 100 zł może się szybko zwrócić . Warto wspomnieć że osoby posiadające aktualną naklejkę Els i ważną legitymację, uprawnieni są do zniżki na PKP w wysokości 50% od ceny biletu normalnego. Wygląd oferowanych hologramów kolekcjonerskich praktycznie nie różni się od tych naklejek els, które wręczane są studentom. A to powoduje problemy, bo kontrolerom jest bardzo trudno rozróżnić prawdziwy hologram na legitymacji studenckiej od tego kolekcjonerskiego – kupionego w Internecie.
Co na to prawo czy to jest legalne ? Sam zakup może nie być traktowany jako przestępstwo, ale ich naklejanie na legitymację i używanie hologramów kolekcjonerskich w celu osiągnięcia korzyści z tytułu korzystania ze zniżek studenckich , na pewno będzie traktowane jak podrabianie dokumentów. Zatem pod żadnym pozorem, nie można naklejać takich kolekcjonerskich hologramów na swoją legitymację studencką, bo próba podrobienia dokumentów może skończyć się karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Mogliby wreszcie wprowadzić ta elektroniczna legitymację.
Ale i tak trzeba będzie odstać swoje w kolejkach do dziekanatu