W ostatnich latach polskie uniwersytety stały się atrakcyjnym miejscem nauki dla studentów pochodzących spoza naszego kraju. Mowa przede wszystkim o obywatelach Ukrainy, którzy z powodu trudnej sytuacji w kraju podejmują się nauki na polskich uczelniach. Osobami zainteresowanymi przyjazdem do Rzeczpospolitej są również osoby z polskimi korzeniami, które posiadają obywatelstwo ukraińskie, jednak chcą się uczyć nad Wisłą. W związku z tym w Sejmie zadano ważne pytanie – czy stypendia socjalne dla obcokrajowców powinny być wypłacane, czy wręcz przeciwnie?
Studia dla cudzoziemców polskiego pochodzenia
Przyznawanie stypendiów Rządu RP na studia odbywa się w ramach projektu „Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą”. Stypendia te oferują, cudzoziemcom polskiego pochodzenia lub narodowości polskiej, możliwość podjęcia studiów wszystkich typów w uczelniach publicznych ze stypendium refundowanym ze środków finansowych pozostających w dyspozycji Ministra na warunkach zwolnienia z opłat za kształcenie.
Młode osoby, które chcą ubiegać się o możliwość studiowania w w Polsce, muszą posiać Kartę Polaka lub polskie pochodzenie i być obywatelami jednego z następujących państw:
- Brazylia,
- Białoruś,
- Czechy,
- Gruzja
- Kazachstan,
- Litwa,
- Łotwa,
- Mołdawia,
- Rosja,
- Ukraina,
- Uzbekistan,
- Tadżykistan,
- Turkmenistan.
Studenckie sprawy podejmowane w sejmie
O incydencie poinformował pan Józef Brynkus – poseł Kukiz 15’. Spytał on Ministra ds. Szkolnictwa Wyższego, dlaczego władze uniwersytetów odmawiają przyznawania stypendiów socjalnych osobom, które posiadają kartę pobytu z informacją o dostępie do rynku pracy? Według kodeksów polskiego prawa karta pobytu z powyższą adnotacją wydawana jest również w przypadku zwrotu przez obcokrajowca Karty Polaka – osoba zwracająca Kartę Polaka do urzędu wojewódzkiego traci wiec prawo do otrzymywania stypendium socjalnego ze szkoły wyższej. Dla posła Brynkusa sprawa była o tyle istotna, że dzięki stypendium socjalnemu obywatele Ukrainy mieli szansę na nowy start w Polsce – zwłaszcza przy braniu pod uwagę konfliktu zbrojnego na wschodzie. Studenci chcący uczyć się w Krakowie lub Rzeszowie spotykali się z problemami w sprawach socjalnych, a głosy w tej sprawie podnosiły już zrzeszenia studentów, a nawet włodarze właściwych uczelni.
Zobacz też : Nowy wygląd naklejek na legitymacje, czy studenci to zauważyli?
Stypendia socjalne dla studentów spoza Polski?
Jak się okazuje, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego błyskawicznie zdecydował się na odpowiedź w tej sprawie. W jego opinii obcokrajowcy posiadający inne obywatelstwo, niż polskie mogą ubiegać się o stypendium socjalne, jeśli spełniają pozostałe wymogi stawiane w statutach uczelni. Problem pojawia się jedynie wtedy, gdy osoba nie posiada Karty Polaka – wówczas zaczynają obowiązywać wobec niej przepisy stosowane w przypadku obywateli trzecich. Bez Karty Polaka obcokrajowiec nie może liczyć na stypendium socjalne z uczelni, a także jakiekolwiek pieniądze z pomocy społecznej. Osoby studiujące w Polsce i posiadający wspomnianą wcześniej Kartę Polaka mają pełne prawo do wnioskowania o pomoc materialną – poza stypendiami socjalnymi są to środki z funduszy ministerialnych za osiągnięcia w nauce i nie tylko. Jak twierdzi Minister ds. Szkolnictwa Wyższego kłopoty z przyznawaniem stypendiów socjalnych dla obcokrajowców zostaną jak najszybciej rozwiązane. Więcej informacji o stypendiach w ramach Karty Polaka znajdziesz tutaj : https://www.gov.pl/web/kultura/stypendia-dla-cudzoziemcow