Po skończeniu szkoły ponadpodstawowej osoby mają dwie możliwości kontynuowania ubezpieczenia zdrowotnego. Pierwsza z nich polega na podjęciu pracy zawodowej, w której to pracodawca ma obowiązek zgłosić zatrudnionego do ZUS. Inną możliwością jest podjęcie studiów, ponieważ zarówno studenci, jak i doktoranci muszą zostać obowiązkowo ubezpieczeni. Sprawdź, jak dopełnić formalności związane z ubezpieczeniem zdrowotnym dla studentów, a także do kiedy przysługuje Ci prawo do korzystania z opieki lekarzy.
Ubezpieczenie zdrowotne w toku studiów
Aby student lub doktorant uzyskał prawo do ubezpieczenia uczelnia musi zgłosić go do właściwej instytucji. Obowiązek opłacania składki za studenta powstaje wtedy, gdy ten skończył 26 lat i nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego z innego źródła, gdy nie skończył 26 lat i nie posiada ubezpieczenia z innego źródła, a przede wszystkim wtedy, gdy nie ma już rodziców, małżonka, opiekuna. Uczelnia powinna płacić składkę na ZUS również za studenta, który nie pobiera renty rodzinnej lub gdy jego bliscy nie są objęci obowiązkowi ubezpieczenia. Co zrobić, by zyskać świadczenie? Wystarczy zgłosić się do dziekanatu uczelni i wypełnić wymagany wniosek. Szkoła wyższa ma wówczas obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia i opłacać składki aż do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Kiedy student traci prawo do opieki lekarskiej? Ma to miejsce na 4 miesiące po skreśleniu z listy studentów lub po ukończeniu nauki w szkole wyższej.
Zobacz też : Legitymacje studenckie i hologramy els, w tym roku ważne dłużej
Ważne kwestie związane z ubezpieczeniem studenckim
Ubezpieczenie studenckie może obejmować również rodzinę osoby uczęszczającej do szkoły wyższej. Jednakże w odróżnieniu od studenta, rodzina traci prawo do opieki lekarskiej już po 30 dniach od wystąpienia wymienionych wcześniej przesłanek, a więc skreślenia z listy uczniów lub ukończenia szkoły. Obowiązki studenta w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych nie kończą się jednak na złożeniu właściwych wniosków i oświadczeń. Również w trakcie trwania nauki powinien on zgłaszać do dziekanatu najważniejsze kwestie związane ze sobą i swoją rodziną. Co do nich należy? Przede wszystkim powstanie prawa do ubezpieczenia z innego tytułu (na przykład przez podjęcie pracy na umowę o pracę) lub gdy dane studenta lub członków jego rodziny się zmienią. Ubezpieczenie zdrowotne powinno być dla studenta ważnym elementem życia, ponieważ to dzięki niemu młody człowiek ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, a także wypłaty odszkodowania w razie ciężkiego wypadku. Nie warto więc zaniedbywać tego obowiązku.