Koniec każdego roku kalendarzowego to czas zamykania pewnych spraw – również tych, związanych z podatkami. O konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym powinni pamiętać zwłaszcza studenci, którzy podejmują się wielu zajęć w celu dopięcia miesięcznego budżetu. Podstawą ich finansowania stają się stypendia z uczelni, pieniądze otrzymywane od rodziców, a coraz częściej także praca – zarówno ta tymczasowa, jak i na umowę o pracę. Warto więc wiedzieć, kiedy studenci kwalifikują się do obowiązku rozliczeniowego, a także jakie formularze muszą oni dostarczyć fiskusowi?
Płacenie podatków nie omija studentów

Czy wśród studentów są osoby, które czytały ustawę o PIT? Najprawdopodobniej tak, lecz są to zazwyczaj ludzie, którzy zapoznawali się z jej zapisami w wyniku przykazu wykładowców. Żak studiujący historię sztuki, czy robotykę niekoniecznie zapoznaje się z zapisami ustawy z własnej woli. Szkoda, ponieważ dzięki lekturze młode osoby mogłyby dowiedzieć się, kiedy zobowiązane są one do odprowadzania podatków – zwłaszcza rozliczania się z podatku dochodowego. Studenci powinni zrozumieć, co w rozumieniu ustawy określane jest dochodem. Okazuje się, że są to pieniądze otrzymywane w ramach wykonywanej pracy, prowadzonej działalności gospodarczej, czy wynajmu. Dodatkowo obowiązek rozliczania się z dochodu mają osoby, które wykonywały swoją pracę w oparciu o umowę o dzieło, zlecenie, czy otrzymywały stypendia sportowe. Co wówczas należy zrobić? Do końca kwietnia każdego roku osoba, która podejmowała się choć jednej z wymienionych działalności musi złożyć PIT 37 we właściwym urzędzie skarbowym.
Zobacz też : Żądanie zwrotu legitymacji przez uczelnie po obronie, nie zawsze jest zgodne z prawem.
Coroczne rozliczenia PIT
Czy stypendia otrzymywane z uczelni to również dochód, który należy wykazać w składanym zeznaniu podatkowym? Okazuje się, że studenci, którzy pobierają świadczenia z uczelni – zarówno socjalne, jak i naukowe – nie muszą wykazywać ich w formularzu PIT. Zgodnie z ustawą z otrzymywanych z uczelni pieniędzy nie muszą rozliczać się również studenci studiów doktoranckich, ponieważ świadczenia te wydawane są im na podstawie prawa dotyczącego stopni naukowych. Gotówka ta przyznawana jest bowiem z budżetu państwa i zgodnie z przepisami polskimi nie trzeba się z niej rozliczać. Inaczej jest w przypadku, gdy stypendium płynie z pozarządowej organizacji, czy z samorządu – jeśli wysokość otrzymywanych świadczeń przekroczy wartość wskazaną w ustawie, wówczas student będzie musiał odprowadzić podatek od otrzymanego dochodu. Najczęściej sprawy te doskonale znają księgowe i po zgłoszeniu się do nich z zapytaniem student otrzyma wyczerpującą odpowiedź.