Jedni idą na studia w celu zdobycia cennego zawodu, inni z kolei chcą wyrwać się z małych miasteczek i poznać życie w wielkiej metropolii na koszt rodziców. Jednak częstym pytaniem zarówno jednej, jak i drugiej grupy osób jest to, co właściwie oferują studia i jakich przydatnych umiejętności można się podczas nich nauczyć? W końcu nie od razu wiadomo, jaki kierunek studiów wybrać, a po obronie dyplomu pojawia się pytanie: czy było warto? Sprawdziliśmy, jakie zalety ma studiowanie i czego można się nauczyć po wyfrunięciu z gniazda.
Pierwszy krok w dorosłość i nowe znajomości
Każdy student podchodzi do nauki na uniwersytecie inaczej. Nieśmiałe osoby nie mają zazwyczaj dużej szansy na poznanie wszystkich plusów studiowania tak, jak ma to miejsce w przypadku przebojowych osobowości. My jednak skupimy się na zaletach, które pozna każda osoba decydująca się na naukę na uniwersytecie lub politechnice. Po pierwsze, na studiach można poznać wiele wartościowych osób, a często również przyjaciół na całe życie. W toku pięciu lat studiów uczeń przewija się przez dziesiątki grup ćwiczeniowych, wykładowych, imprezowych, a towarzystwo zmienia się z godziny na godzinę. Każdy student powie młodszemu koledze, że im więcej znajomych, tym lepiej. Inna z zalet studiowania w wielkim mieście to błyskawiczna nauka samodzielności. Być może do tej pory sprzątaniem i gotowaniem w domu zajmowała się wyłącznie mama, a na straży budżetu stał tata. Od teraz trzeba zadbać o siebie samemu, nauczyć się obsługi pralki i dowiedzieć się, jak odetkać zapchany odpływ. Niestety – takie są realia, a umiejętności zdobyte na studiach z pewnością przydadzą się w dorosłości.
Jest też bardzo wiele innych pozytywnych aspektów dotyczących studiowania. Będąc na studiach masz prawo skorzystać ze zniżek studenckich które są całkiem atrakcyjne z perspektywy młodego człowiek. Te wynoszą 50% lub 51% ceny biletu normalnego, co przy częstych podróżach koleją lub tylko komunikacją miejską robi różnice w finansach. warunkiem możliwości skorzystania z ulg studenckich jest posiadanie ważnej naklejki i legitymacji studenckiej. Pilnuj terminów podbicia swojej legitymacji, bo jazda bez ważnego hologramu na legitymacji, może skończyć się mandatem.
Posiadając status studenta, również dużo szybciej znajdziesz pracę. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby ze statusem studenta, gdyż nie muszą odprowadzać za nich części składek na ubezpieczenie zdrowotne. Robi to za nich uczelnia, a dzięki temu koszt zatrudnienia takiej osoby jest niższy. Właśnie dlatego pracodawcy często proszą o wykonanie zdjęcia rewersu legitymacji – hologramów els , aby mieć potwierdzenie posiadania przez nowo zatrudnionego statusu studenta.
Zobacz też : Studencie, szukasz pracy? Oto kilka rad i wskazówek pomocnych w znalezieniu pracy
Cenne doświadczenia przed prawdziwym życiem
Tym, czego student być może nie zauważa, jednak doświadczenie przychodzi do niego samo, jest również załatwianie spraw w dziekanacie. W przyszłości, szczególnie w urzędach, bez umiejętności negocjacji ani rusz! Student już na początku swojej drogi wypełnić musi szereg dokumentów. Od wniosku o stypendium, poprzez kartę obiegową, aż po dokumentację związaną z obowiązkowymi praktykami. Do tego dochodzi umiejętność błyskotliwego myślenia – studenci często negocjują z wykładowcami przenoszenie terminów kolokwiów lub oddania projektów. Nie warto jednak skupiać się tylko na zdolnościach praktycznych, bo okres studiów to przede wszystkim wspomnienia. Nie można skupiać się jedynie na nauce, lecz wyskakiwać na imprezy, ogniska, czy inne spotkania z towarzystwem. Kiedy, jeśli nie teraz można wyjść na imprezę w poniedziałek? Najzdrowsze podejście do czasu studiów to traktowanie tego okresu, jako etapu przejściowego. Studenci nie są już bowiem dziećmi, jednak z wielu względów nie można ich nazwać dorosłymi.