Studenci pierwszego roku szybko zrozumieją, że osiąganie wysokich wyników w nauce jest opłacalne i to bardzo. Osoby z najwyższymi wynikami w nauce mogą bowiem liczyć na przyznanie stypendium rektora, co oznacza, że co miesiąc ich konto zasili niemała pula pieniędzy. Inną formą wsparcia studentów jest stypendium socjalne, przyznawane zwłaszcza tym żakom, którzy pochodzą z rodzin o najniższych dochodach na jedną osobę. Opisane wsparcie finansowe jest pomocne zwłaszcza dlatego, że studia to przede wszystkim czas na naukę, a nie zarabianie pieniędzy.
Ważne formalności, które musi dopełnić uczelnia
Opisane stypendia przyznawane są studentom nie tylko publicznych uczelni, lecz także szkół wyższych działających prywatnie. Okazuje się jednak, że system przyznawania stypendiów nie jest bez wad, a pewien student mimo pozytywnej decyzji o przyznaniu pomocy finansowej realnie nie otrzymał jej na swoje konto. Jak do tego doszło? Okazuje się, że aby szkole prywatnej zostały przyznane środki na stypendia socjalne musi ona spełnić wymagania stawiane przed nią przez ministerstwo. Problemy z otrzymaniem środków miały uczelnie wyższe w miastach takich, jak Wołomin, Katowice, czy Poznań. Jak bywa w tego typu przypadkach najbardziej poszkodowanymi osobami będą w tym przypadku studenci – mimo spełnienia kryteriów stawianych w regulaminach nie mają oni szans na przyznanie stypendium naukowego, socjalnego, czy zapomogi. W tym przypadku zawiniają władze uczelni, ale zdarzają się sytuacje, gdy szkoła otrzymuje środki na wypłatę stypendiów, a te mimo to nie trafiają do odbiorców.
Przeczytaj też : Studia tylko dla legitymacji i hologramu studenckiego. Czyli jak absolwentom żal zniżek studenckich.
Decyzja jest, pieniędzy na koncie brak
Pewien student otrzymał pozytywną decyzję w sprawie przyznania stypendium socjalnego, jednak nigdy nie zobaczył pieniędzy na swoim koncie. Mimo, że dostał przydział do środków to uczelnia poinformowała go, że pieniędzy w funduszu stypendialnym po prostu… zabrakło. Jest to możliwe i wynika wyłącznie z błędnych założeń, które podejmuje uczelnia. Każda ze szkół wyższych, która chce dostać od państwa gotówkę na wypłatę stypendiów studentom musi podać pewne prognozy wypłat. Jeśli kwota zadeklarowana we wniosku będzie zbyt niska, wówczas może okazać się, że nie wszyscy zakwalifikowani do wypłaty stypendium socjalnego studenci otrzymają swoje świadczenia. Zdarza się również, że władze uczelni celowo nie przekazują środków finansowych na wypłatę stypendiów uczniom. Tego typu przypadki podlegają stosownym przepisom i są ścigane z ramienia prokuratora. Warto więc dbać o własne interesy podczas studiów – nawet na uczelniach prywatnych.