O tym, jak trudno utrzymać się na studiach przekonują się zwłaszcza te osoby, które nie otrzymują pomocy finansowej ze strony rodziców. W wielu przypadkach konieczne jest wówczas podjęcie pierwszej pracy lub… wnioskowanie o stypendium socjalne z uczelni. Świadczenie to jest swego rodzaju zapomogą przeznaczoną dla osób o trudnej sytuacji finansowej. O tym, kto może ubiegać się o stypendium socjalne decydują władze uczelni oraz rządzący, wydając odpowiednie ustawy określające maksymalny próg dochodowy, jaki powinna osiągać rodzina wnioskującego, by ten otrzymał świadczenie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat stypendium?
Warunki, które należy spełnić

Ważnym elementem wniosku o stypendium socjalne dla studenta jest dochód rodziny. Po kompletowaniu odpowiednich dokumentów zaświadczających przychody poszczególnych członków rodziny trzeba dokonać przeliczenia środków tak, by otrzymać dochód netto na jedna osobę. Student może ubiegać się o dwa rodzaje świadczeń – stypendium socjalne i stypendium socjalne w zwiększonej wysokości. Drugie z nich dedykowane są przede wszystkim osobom, dla których codzienny dojazd na uczelnie byłby utrudniony, dlatego zmuszeni są zamieszkać w akademikach, czy na stancjach. Przede wszystkim jednak o przyznaniu stypendium socjalnego decydują dochody osiągane przez rodzinę. Według ustawy do jej członków zalicza się studenta, jego uczące się rodzeństwo do 26 roku życia, dzieci studenta, małżonka studenta, a przede wszystkim – rodziców studenta. W zależności od indywidualnej sytuacji wnioskującego może on prosić, by komisja stypendialna przy weryfikowaniu wniosku brała pod uwagę jedynie dochody studenta. Wówczas ten powinien wykazać, że w minionym roku kalendarzowym posiadał stałe źródło dochodu.
Zobacz też : Zapisać się na studia dla naklejki i legitymacji studenckiej. Ile się da zaoszczędzić będąc studentem.
Stypendium socjalne dla studentów
Trzeba pamiętać, że studenci pobierający naukę na kilku kierunkach lub uczelniach jednocześnie mają prawo otrzymać tylko jedno świadczenie. W przeciwnym razie, gdy komisja stypendialna dopatrzy się nieprawidłowości osoba będzie zmuszona do zwrotu nieprawnie pobieranego świadczenia. Ważne, by student pamiętał, że przyznanie stypendium socjalnego nie blokuje mu drogi do otrzymywania stypendium rektora i tego typu świadczeń. Decyzja o przyznaniu środków wydawana jest najczęściej na początku roku akademickiego. Warto pamiętać, by do właściwej komisji zgłaszać każdą zmianę sytuacji finansowej rodziny. Chodzi przede wszystkim o narodziny nowego członka rodziny, utratę bliskiej osoby, czy uzyskanie źródła dochodu. Te elementy mają bowiem wpływ na wysokość przyznawanego świadczenia. Dodatkowo student, który z przyczyn losowych znalazł się w trudnej sytuacji materialnej może starać się o zapomogę od władz uczelni.