Budżet studencki jest niezwykle ograniczony i tylko dzięki właściwemu zarządzaniu pieniędzmi uda się przetrwać kolejne lata z pełnym portfelem. Poza gotówką wysyłaną przez rodziców ważnym elementem finansowania studentów są również źródła zewnętrzne i nie chodzi tu o pracę. Mowa o pieniądzach, które student otrzymać może bezpośrednio od uczelni, gdy tylko spełni stawiane przed nim wymagania. Kilkaset złotych miesięcznie potrafi bowiem skutecznie podreperować kieszeń studenta – jakie stypendia i zapomogi można zyskać?
Pomoc finansowa, na jaką może liczyć student

Studenci mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony uczelni na mocy przepisów obowiązującego prawa. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym reguluje, że każdy żak może wnioskować o udzielenie pomocy materialnej i nie jest ważne to, czy studiuje w trybie stacjonarnym, zaocznym, na uczelni publicznej, czy prywatnej. Warto pamiętać, że gotówkę można pobierać tylko na jednej z uczelni – jest to informacja dla wszystkich osób, które uczęszczają do dwóch jednocześnie. Studenci mogą liczyć na następującą pomoc finansową: stypendium socjalne, naukowe, ministerialne i zapomogą. W kolejnych częściach artykułu wyjaśnimy, jak otrzymać kolejne z nich. Pierwszym będzie stypendium ministerialne. Przysługuje ono studentom z wybitnymi osiągnięciami z dziedzin portu, nauki oraz kultury. Można wnioskować o nie po ukończeniu pierwszego roku studiów i w zależności od charakteru świadczenia stypendium może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Zobacz też : Jak w praktyce oszczędzają studenci na studiach.
Pieniądze za dobre osiągnięcia w nauce
Kolejną formą pomocy ze strony uczelni, na jaką może liczyć student jest stypendium naukowe. To przyznawane jest żakom w zamian za dobre osiągnięcia w nauce. Podobnie, jak świadczenie z ministerstwa, również stypendium naukowe przyznawane jest po skończeniu pierwszego roku studiów. Nie ma znaczenia, w jakim trybie oraz na jakim stopniu pobiera się naukę. Do wnioskowania o stypendium naukowe ma prawo każdy student drugiego i każdego kolejnego roku studiów. Co ze studentami pierwszego roku? Ci mogą ubiegać się o specjalne stypendium rektora za bycie laureatem w krajowej lub międzynarodowej olimpiadzie, a także z wysoką średnią ocen za poprzedni rok. Najczęściej uczelnie nie określają, jaka wysokość średniej wystarczy, by ubiegać się o stypendium naukowe, jednak warto wiedzieć, że świadczenie otrzymuje jedynie 10% wnioskujących. Warto więc, by średnia wykazana na wniosku była jak najwyższa, co często jest przedmiotem starań studentów w toku nauki.