Zlokalizowany w Krakowie Uniwersytet Jagielloński nosi miano najstarszej uczelni w Polsce. Szkoła zaliczana jest również do grupy najstarszych uczelni wyższych w Europie. Jego założycielem był Kazimierz Wielki – król przekazał pieniądze na rzecz stworzenia uniwersytetu 12 maja 1364 roku. Uniwersytet Jagielloński na początku swojej historii składał się z trzech wydziałów. Studenci mogli szkolić się w zakresie prawa, medycyny, a także sztuk wyzwolonych. Jak wyglądały dalsze losy uczelni i co wpłynęło na obecny stan Uniwersytetu?
Prestiżowy uniwersytet z Krakowa
Gdy tylko fundator uczelni Kazimierz Wielki zmarł, wówczas i Uniwersytet Jagielloński przestał istnieć. Dopiero w 1400 roku ponownie odrodził się pod dyktandem Władysława Jagiełły. Do puli wydziałów dołączyła teologia, a w ławach uniwersytetu zasiadali obywatele z Europy i nie tylko. Po uczelni przechadzali się uczniowie pochodzący z Anglii, Czech, Francji, a także Rosji. W 1773 roku powołano Komisję Edukacji Narodowej, a wraz z nią do Krakowa przyjechał Hugo Kołłątaj. Za jego sprawą zreformowano Uniwersytet Jagielloński, usuwając dotychczasowe wydziały i tworząc w ich miejsce kolegia. Odtąd studenci mogli uczyć się nauk fizycznych, takich jak matematyka, medycyna, czy fizyka, a także nauk moralnych, jak prawo, teologia, czy literatura. Uniwersytet Jagielloński swoją nazwę nosi od 1817 roku, ponieważ wcześniej, gdy Polska znajdowała się pod zaborami była ona zmieniona. Studenci w tym czasie znali uczelnie pod mianem Szkoła Główna Krakowska.
Historia, która może zachwycić
Gdy zlikwidowano Wolne Miasto Kraków i włączono je do Austrii uczelnia działała na bazie wzoru austriackiego. Między innymi oznaczało to to, że studenci zmuszeni byli posługiwać się językiem niemieckim. Dopiero w II połowie XIX wieku Polacy samodzielnie mogli decydować o losach słynnego Uniwersytetu. Na sale wykładowe wrócił język polski, a po odzyskaniu niepodległości przez naszych rodaków w 1918 roku Uniwersytet Jagielloński gościł aż 4000 studentów. II wojna światowa to również ważny czas w historii najstarszej uczelni w Polsce – dzięki tajnemu nauczaniu aż 800 studentów mogło zdobywać wiedzę. Warto wiedzieć, że wśród tej grupy znajdował się Karol Wojtyła. Poza papieżem do słynnych studentów uniwersytetu zalicza się również Wisława Szymborska, która w późniejszych latach swojego życia otrzymała Nagrodę Nobla. Dzisiaj Uniwersytet Jagielloński to aż 16 wydziałów, które co roku nauczają blisko 50 tysięcy studentów. Wśród żaków ponad 60% stanowią kobiety, co może być powodem do dumy.
Zobacz też : Uczelnie odbierają absolwentom legitymacje studenckie, czy na pewno zgodnie z prawem?