Wykształcenie wyższe daje już samo skończenie studiów I stopnia i obrona pracy licencjackiej. To jednak dla wielu za mało, dlatego popularne jest wybieranie studiów II stopnia lub szkoły podyplomowej. Dalsze kształcenie wiąże się z wieloma ważnymi kwestiami. Placówki oferujące studia podyplomowe pobierają niemałe opłaty za szkolenie, a dodatkowe lata nauki to konieczność poświęcania własnego czasu. Kto więc powinien wybrać się na studia podyplomowe i jakie umiejętności można dzięki nim nabyć?
Dla kogo są podyplomówki?
Placówki oferujące studia podyplomowe oferują naukę przede wszystkim osobom z wyższym wykształceniem. W popularnych podyplomówkach uczą się najczęściej studenci po studiach I stopnia, którzy szukają specjalizacji w obszarze, który poznawali do tej pory. Jednak nie oznacza to, że podyplomówka musi być bezpośrednią kontynuacją nauki na uniwersytecie. Wręcz przeciwnie – żak może zdecydować się na profil całkowicie inny, niż studiowany do tej pory kierunek. Studia podyplomowe są dobre również dla tych osób, które planują poszerzyć swoje zdolności – na przykład absolwenci administracji chcą szkolić się w zakresie prawa. Dużą zaletą tego typu szkół jest brak ograniczenia wiekowego. Często uczniowie mają około 40 lat, a uczęszczanie do podyplomówki wiąże się z walką o awans w firmie. Co więcej, szkoły te wybierane są przez osoby młode, które już na początku obecności na rynku pracy chcą być o krok przed konkurencją, a także przez osoby, które z powodu wypalenia zawodowego chcą zmienić profil swojej dotychczasowej pracy.
Zobacz też : Naklejki i legitymacje studenckie będą posiadały nowy wzór. Jak bardzo się zmienią?
Umiejętności, które można zdobyć na studiach podyplomowych
Niewątpliwie ukończenie studiów podyplomowych jest oznaką prestiżu, a potencjalny pracodawca przychylniej patrzy na osoby, które samodzielnie podnoszą własne kompetencje. Dodatkowe kursy i uprawnienia są bowiem mile widziane przy aplikowaniu o nowe stanowisko w pracy. Nie da się bowiem ukryć, że najbardziej pożądanymi pracownikami są ci, którzy posiadają jak najwięcej ukończonych szkół, kursów i posiadają największe doświadczenie. Właśnie w tym obszarze pomagają studia podyplomowe. Jak wybrać właściwy kierunek? Warto kierować się swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Studia podyplomowe pozwalają na większą specjalizację ucznia, dlatego osoba planująca pracę w banku powinna przemyśleć studia zarządzania lub finansów. Niestety, w odróżnieniu od dziennej nauki na uczelni, studia podyplomowe kosztują. Cena za rok nauki waha się w przedziale od półtora do trzech tysięcy złotych. Warto więc dokładnie przemyśleć kierunek, do którego chce się zmierzać.