Studenci, podobnie jak uczniowie uczęszczający do innych szkół, muszą posługiwać się specjalnym dokumentem identyfikacyjnym. W przypadku osób uczęszczających do szkół wyższych jest to Elektroniczna Legitymacja Studencka, która ma formę niewielkiego kawałka plastiku. Dokument swoim wyglądem przypomina dowód osobisty, a na jego powierzchni znaleźć można charakterystyczny chip z danymi. Dawniej legitymacja studencka miała formę papierową, jednak stosunkowo niedawno elektroniczna forma tego dokumentu zastąpiła tradycyjnie wydawany papier.
Dokument o nowoczesnym zacięciu

Elektroniczna Legitymacja Studencka weszła w życie w wyniku rozporządzenia z 2016 roku. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego włączył ją do dokumentacji świadczącej o przebiegu studiów. Od tej pory dokument w formie plastikowej z niewielkim procesorem służy do identyfikacji studentów. Legitymacja wygląda tak samo na każdej uczelni w kraju – zarówno, gdy chodzi o barwę, jak i rozmieszczenie poszczególnych elementów. Do potwierdzania ważności legitymacji, służą naklejki na legitymację studencką naklejki na legitymację studencką, wydawane w dziekanach każdego wydziału. Dlatego, studenci co semestr ustawiają się w kolejkach do swoich dziekanatów by pobrać kolejne hologramy studenckie na legitymację, by przedłużyć ich ważność na kolejny semestr.
Warto wiedzieć, że dokument ten idzie z duchem czasu, ponieważ poza korzystaniem z elektronicznej legitymacji studenckiej na uczelni studenci mogą używać jej także poza nią. W jaki sposób? Na przykład dokument może spełniać rolę karty bibliotecznej, czy karty dostępu do stron w sieci. Co więcej, legitymacja studencka może spełniać rolę karty otwierającej określone pomieszczenia. Dawniej papierowe legitymacje musiały być podbijane przez pracowników dziekanatów, w celu przedłużenia ich ważności. Obecnie wystarczy nakleić na ich powierzchnię niewielki hologram, by korzystać z nich do upływu wskazanego terminu.
Zobacz też : Sprawy podatkowe o których nie może zapomnieć żaden student
Legitymacja studencka nie tylko na uczelni
Miasta akademickie coraz częściej wykorzystują możliwości, jakie daje elektroniczna legitymacja studencka, dając studentom kolejne udogodnienia. Na przykład osoby posługujące się dokumentem mogą korzystać z niego tak, jak z karty miejskiej, czy biletu wstępu na basen. Dodatkowo legitymacja upoważnia studentów do korzystania z dedykowanych im ulg i zniżek. Do 26 roku życia mogą oni kupować o 50% tańsze bilety na przejazdy koleją, czy transportem miejskim. Karty dedykowane studentom wykonane są trwałych materiałów – są one odporne na uszkodzenia, czy rozwarstwienia. Dzięki wbudowanym w procesor interfejsom specjaliści z zakładów transportu miejskiego mogą stworzyć specjalne oprogramowanie, dzięki któremu legitymacja służyć będzie za bilet okresowy. Takie rozwiązania stosowane są miedzy innymi w Warszawie, Poznaniu, czy Lublinie i innych miastach akademickich.